Acetonok

v. Ketonok, szénvegyületek csoportja, amelyek mindannyian az őket jellemző 2 vegyértékü CO gyököt tartalmazzák; a gyök mindkét vegyértéke alkohol gyökökkel van egyesülve; ha R positiv 1 vegyértékü alkohol gyököt jelöl úgy az A. általános képlete: R-(C0)-R. Keletkeznek az A. akkor, ha II. rendü alkoholt oxidálnak:

[ÁBRA]

Többnyire illó folyadékok, éteres szaguak, vizben alig oldhatók. Az ammoniás ezüstnitrát oldatot nem redukálják; ebben lényegesen különböznek az aldehidektől. A savanyu alkali szulfitekkel kristályos vegyületeket képeznek és ebben az aldehidekhez hasonlitanak. A fejlődő hidrogén II. rendü alkohollá redukálja őket. A legismertebb közöttük a dimethylketon, melyet egyszerüen acetonnak is hivnak.

Aceton-vérüség

Aceton a szervezetben kis mennyiségben folyton képződik, s részint a lélekzés, részint a vizelet s a verejték által küszöböltetik ki. Ha képződése nagyobb mértékben történik, beáll az A. és ennek következtében a kóros aceton-vizelés. Ez utóbbit észlelték lázas bántalmaknál, továbbá sulyos; kimerüléssel járó betegségeknél, elmebajoknál, s föképen a cukorbetegségnél; ezenkívül kisérletileg bizonyos idegek sértése és izgatása után (plexus coeliacus). Az aceton-vizelés régebben igen rossz hitben állott, jelenleg csak annyiban tulajdonítanak neki fontosságot, amennyiben felhivja a figyelmet a hozzá csatlakozó diaceturiára, amidőn a vizelet acet ecetsavat tartalmaz. Ekkor súlyos, mindig kóros természetü tünetek állnak elő; lázas betegségeknél, továbbá a cukorbajos álomkórnál szintén előfordul s rendszerint a beteg halálának jóslója, talán okozója is. A vizelet az aceton- és diaceturiánál sötétebb, s szúró, némileg kloroformhoz hasonló szagu. Az aceton kimutatására a vizelethez vaskloridoldatot cseppentenek, amidőn sötetvörös lesz; az acet ecetsav kimutatása összetettebb eljárást kiván. Egyes szerzők úgy vélik hogy ezek az anyagok a fehérjés tápláléknak hibás emésztéséből a bélcsatornában származnak, s ennek megfelelőleg az ilyen betegeknek kevés fehérjetartalmu ételt rendelnek; ez a felfogás azonban még nincsen végleg eldöntve. A diacet-vizelés kezelésénél ez anyag kiürítésére s az emésztés javítására kell törekedni. V. ö. Jaksch: Belső bajok klinikai kórisméje.

Aceton-vizelés

l. Aceton-vérüség.

Acetoximek

Ama szénvegyületek csoportja, melyek a ketonok és hidroxilamin egymásra való hatásakor keletkeznek. A jellemző csoport: C=N - OH.

Acetum

Az ecet latin neve. A gyógyszertárakban a különféle növényi részeket ecetben áztatva gyógyeceteket készítenek. Ilyenek: acetum aromaticum (illatos ecet, rabló ecet), mely többféle aromás növényből készül és régebben fertőztelenítő szerül használták. A nép manapság is használja. Acetum Scillae (csilla-ecet), a szárított csillahagymának ecettel való áztatása utján készül. - Acetum Lithargyri (ólom-ecet) a bazisos ecetsavas ólomoldat régibb gyógyszerészi neve. - Acetum pyrolignosum (kozmás faecet) a fa száraz lepárlásakor kapják. Metilalkoholt (10%), ecett savat (6%) kreozótot továbbá kozmás anyagokat és kátrányos részeket tartalmaz. Hathatós, fertőztelenítő szer, melyet különösen régebben, de még manapság is használnak. A m. gyógyszerkönyvben a tisztított kozmás faecet (acetum pyrolignosum rectificatum) hivatalos. - Acetum radicale, a tömény ecetsav régi latin szinonimája. - Az A. orvosi alkalmazásban: belsőleg higítva a szomjat csillapítja, külsőleg borogatások és lemosások alakjában hűsítő.

Ach

kezdetü címszavakat, melyek itt nincsenek felvéve, l. Ak és Ah kezdetü cimszók közt.

A. Ch.

a. m. anno Christi (lat.), Krisztus születése utáni évben; vagy ante Christum Krisztus előtt.

Ach

Aach és Ache is annyi mint Aa (l. o.), kis folyó déli Németországban. Az A. Baden délkeleti részében ered, nem messze Aach városkától s a forrásmedencéből oly erővel tör elö, hogy azonnal malmokat képes hajtani, a Hegaun keresztül folyva 35 km. ut után nem messze Radolfszell-től a Boden-tóba ömlik: Forrásának vízbősége onnan van, hogy a Dunával földalatti összeköttetésben áll, s abból vizet kap.

Ach

növénynevek mellett Acharius nevének rövidítése; l. o.

Acha

esztergomi érsek szt. László király idejében. Okmányilag igazolható 1093-ból.


Kezdőlap

˙