Alkénsav

l. Ditionsav.

Alkenyér

(Sibot); nagyközség Hunyadm. szászvárosi j.-ban, (1891) 1134 oláh lakossal, postával, táviróval, vasúti állomással. A Kudsir vize mellett. azon a lapályon fekszik; mely a Maros két oldalán K-re Alvinc felé terül s melyet rendkívüli termékenységéről Kenyérmezőnek neveznek. E mezőn volt 1479 okt. 13. a véres ütközet, melyen Báthori István és Kinizsi Pál a törököket megverték. A hunyadmegyei történelmi és régészeti társulat az alkenyéri pályaudvar mellett 1890-ben díszes emléket állított fel: Az állomáson kívül nagy kincstári faraktár van, a Kenyérvízen leúsztatott fenyőtörzsek számára és. gőzfürésztelep.

Alképletek

l. Daganatok

Álképződmények

(monstruositates, növ.), lásd Korcsképződés.

Alkér

Gusztáv, Budapest fő- és székváros második alpolgármestere, szül. Budapesten 1836 augusztus. 2. Apja Pest város tanácsnoka volt. Középiskolai és jogi tanulmányait Budapesten elvégezve; 1861-ben köz- és váltóügyvéd, majd ugyanabban az évben Buda városának jegyzője lett. A következő tisztujításkor 1867-ben Buda város főjegyzőjévé, 1870-ben tanácsnokká, 1873-ban pedig Buda és Pest városok egyesítésekor az egyesített főváros tanácsnokává választották. llyen minőségében 1875-ig a középítési, attól kezdve 1878-ig a gazdasági és pénzügyi, 1891-ig pedig a tanügyi osztályt vezette s különösen a fővárosi oktatásügy fejlesztése körül szerzett maradandó érdemeket, amelyek elismeréséül a király a Ferenc-József rend lovagkeresztjével tüntette ki. 1891-ben a főváros második alpolgármesterévé választották meg s mint ilyen elsősorban a fő és székváros gazdasági adminisztrációjának vezetője.

Alkermes

(növ.); l. Alkörmös.

Alkéstis

Pelias és Anaxibié leánya, kit Admétos Pherai királya vett nőül. Férjéért önszántából megy a halálba; de Héráklés elhódítja ismét Thanátostól és férjének visszaadja. A szépség, jámborság és asszonyi hűség példaképének tekintették; s a görög szobrászok is gyakran foglalkoztak mitoszával. Rómában a Villa Albani egy sikerült szárkofág-reliéfe (140. sz.) tárgyazza a haldokló A.-nek övéitől való elbucsúzását. Halála mítoszát Euripidésnek egy ránk maradt tragédiája (A.) is tárgyalja.

Al-Khatif

1. kerület Arábia keleti partján. 86,000 lakosa és 32 faluja van. Rizsben, datolyában, fügében, barackban, citromban, nagy dinnyékben és más kerti gyümölcsökben bővelkedik. Élénk összeköttetésben van a Bahrein szigetekkel. 2. A. vagy El-Khatif a kerület főhelye 6000 lak.

Alkibiades

híres athéni hadvezér, szül. Kr. e. 450. Három éves volt, mikor apja Klejneás, Koronejánál elesett. Neveléséről gyámja, a nagy Perikles gondoskodott. A természet azonban oly pazarul látta el minden testi és szellemi előnnyel, hogy jellemének kiképzésére csak ártalmasak lehettek: Hiába volt nevelőjének Sokratesnek törekvése, hogy az erényre oktassa: Szellemét kiképezte, de szenvedélyeit nem fékezhette. A hódolatok, melyekkel mindenfelől a szép, kedves, ékesszóló, szellemes s hozzá gazdag ifjut elhalmozták, könnyelművé, dacossá és hiúvá tették. A. Perikles példájára. az állam élére kívánt jutni, hogy ezáltal halhatatlan dicsőségre tegyen szert. E célját elsősorban a háboruban vélte elérhetni, mint 18 éves ifjut Potidajánál találjuk; oldalán harcolt Sokrates s egyedül neki köszönhette, hogy életben maradt. Delionnál azonban ő mentette meg nevelőjét a haláltól. Bátorságának jutalmául megkapta a gazdag Hipponikos leányát, Hipparetét nőül, de ez kicsapongásaiban legkevésbbé tudta korlátozni. Mikor a peloponnezusi háborut Nikias békekötése (421) félbeszakította, nem nyugodott addig, mig Argosz, Mantinéja és Elisz nem szövetkezett Spárta ellen. A spártaiak győzelme Mantinéjánál azonban e vállalkozását meghiusította. Időközben Egeszta város Sziciliában segítséget kért Athéntől Szirakuza ellen. A. javaslatára a nép elhatározta a sziciliai hadjáratot s egyik vezérévé A.-t választotta meg. Már indulásra készen állott a hajóhad, midőn irigyei és ellenségei azzal a váddal állottak elő, hogy a hermák megcsonkításában (415 máj. 10. éjjel) részes. A. azonban oly erélyesen lépett fel hogy a nép a panasz tárgyalását elhalasztotta. Átkelve Sziciliába A. elfoglalta Naxos és Katana városokat s kétségkivül a legszebb eredményekkel tér meg, ha vállalatában ellenségei meg nem akadályozzák. A. kénytelen volt a háborút hirtelen megszakítani, hogy a nép idézésére Athénben a törvényszék előtt megjelenjen. A Szalaminia állami hajón, mely érte jött, elhagyta Katanát, de Thuriiben megszökött azzal az elhatározással, hogy hazáján, mely ezt az igazságtalanságot elkövette vele, keservesen megbosszulja magát: Nem gondolta meg, hogy ezzel Athénnek mekkora kárt okoz.

Hírül vevén, hogy halálra itélték s vagyonát elkobozták, Spártába ment, mely aztán tanácsára Szirakuzát támogatta, Dekeleját Attikában megszállotta s persa segítséggel megkezdte a tengeri háborut Athén ellen. Maga Alkibiades kötötte meg Kisázsiában Tissaphernessel a szövetséget. Azért Spártában még sem lehetett sokáig maradása. Amiért elcsábította Agis király feleségét, menekülnie kellett (412) Tissapherneshez, akit most arra igyekezett birni, hogy pártoljon el Spártától, egyuttal azonban titkos érintkezésbe lépett az athéni oligarchapárttal. Azt hitte, hogy ha ez a demokrata alkotmányt felforgatja; visszatérhet Athénbe. Az államcsiny 411-ben tényleg megtörtént, de A. visszahívása elmaradt. Most már nem maradt egyéb számára, mint hogy a demokrata pártnak Számosz előtt horgonyzó hajóhadával szövetkezzék. Ennek vezérei Thrasybulos és Thrasyllos ünnepélyesen elhozták Kisázsiából s a fővezérlettel bízták meg. Az athéni nép az oligarchák bukása után e határozatukat jóváhagyta. A szövetséget Persia és Athén-között, melyet A. szülővárosának kilátásba helyezett, nem sikerült ugyan létrehoznia, ismételten megverte azonban Abydosnál és Kyzikosnál a spártai hajóhadakat, a legfontosabb helyeket a Hellespantuson, Chalcedont, Szelimbriát és Bizancot elfoglalta, s dicsőséggel és gazdag zsákmánnyal tért vissza 408. hazájába. Diadallal fogadta a nép, a halálos itéletet feloldotta, vagyonát visszaadta s az összes hadak vezérévé tette meg. 407. ujabb hadjáratra indult A. Ezuttal azonban elhagyta szerencséje. Az elpártolt Andros szigetet nem volt képes bevenni, Antiochos alvezérét pedig távolléte alatt megverte Notionnál a spártai Lysandros. Az ingadozó lelkű athéni nép erre megfosztotta állásától, mire A. önkéntes számkivetéshe Tráciába ment. Az ajgoszpotamosi ütközet után, melyben Athén elbukott, Pharnabasos szatrapához menekült Frigiába, ahol Lysandros kivánságára aztán ennek testvérei megölték. Körülzárták mezei házát s felgyujtották. Amint menekülni akart nyillövésekkel megölték. V. ö. Hertzberg, A. d. Staatsmann und Feldherr (Halle 1853); Houssaye Henry, Histoire d'Alkibiades (1874); Curtius, A görögök története (4. köt. 297 l.); Beloch, Die attische Politik seit Perikles (1884); Hermann, Lehrbuch der griechischen Antiquitäten (I. köt. 6. kiadás. Rendezi Thumser. 1892. a 713. lapon).

Alkidamás

a kis-ázsiai Elaiából való, Kr. e. 400 körül élt görög rétór. Ránkmaradt tőle egy a szofistákról szóló beszéde egészen (kiadta Blass Antiphónnal együtt Lipcse 1871) és egy Isokratés ellen intézett szónoklatának töredéke a Rainer főherceg papirusai közt.


Kezdőlap

˙