Burdigala

latin neve Bordeauxnak (l. o.).

Burdo

Adolf, belga utazó. 1878. Szenegambiában és a Niger vidékén járt. 1879. a keletafrikai belga expedició után küldték. Ez utazásáról szól: Extraits des rapports des vovageurs de l'Association stb. (1880) c. műve. 1878-i utazását irja le a Niger et Bénue (1879 c. munkája.

Burdu

(burdó). Bortartó tömlő neve a hétfalusi csángóknál és részben a háromszéki székelyeknél, melyet többnyire juhbőrből szoktak készíteni. Valószinüleg a régi kunoknál volt használatban s tőlük vették át a csángók meg az oláhok, akik «burduf»-nak nevezik. Az elnevezés különben megvan a persa (azerbejdsáni) törököknél is «burduk» alakban, akik a tömlő ezt a német, bika- vagy kecskebőrből készítik. A burdok szónak a régi bessenyő-kun nyelvben «burduv», «burduv» felelt meg s ezt a hangváltozást tünteti föl a csángó és oláh szó.

Burdwan

(Bardwan), 1. a tulajdonképi Bengália hat kommisszariátusának, egyike Brit-Indiában, Csota-Nagpur, Behar, Radsah, a Presidency-division és a Bengáliai öböl közt. 32,941 km2 területtel és 7.393,954 lak.; B. nagyobbára sík és rendkivül termékeny vidék; az egész egy nagy kert. Vizeit a Baghirati és a Hugli veszi föl. Főtermékei a rizs, indigó és ópium. A bengáliai főkormányzó felügyelete alatt álló comissioner kormányozza. 5 disztriktusra oszlik; ezek: B., Bankura, Birbhum, Hugli, és Midnapur. - 2. B. fővárosa, a Damudah partján, 35.000 lak., a címzetes rádsa székhelye, annak nagy palotájával, amelyet egy park és állakert vesz körül, selyemkészítéssel.

Bure

francia fenhatóság alatt álló dombos vidék Szenegambiában, a felső Niger környékén, aranymosással. Lakói mandingok, kiknek leghatalmasabb törzsfejedelme Didiben lakik.

Bureau

county Illinois É.-amerikai államban, 2300 km2 területtel, 33.172 lak., Princeton főhellyel.

Bureau

(franc.) a. m. iróasztal, irószoba v. hivatal. Hadseregünkben a vezérkar főnökének közvetetlen vezetése alatt álló ügyosztály; ilyen 6 van; a Directions-B.-ban dolgozzák fel a személyekre vonatkozó s a gazdászati ügyeket; a B. für operative u. besondere Generalstabsarbeiten elintézi a hadmiveleti ügyeket s kidolgozza a hadrendet, a mozgósítási és a háborúra való készülék terveit, valamint az erődítészetre vonatkozó felterjesztéseket; ott készülnek végre a harcászati és hadműveleti utasítások, szabályzatok stb.; a Landesbeschreibungs-B. összegyüjti s dolgozza fel a két dualisztikus állam területére s a külföldi államokra vonatkozó földrajzi, statisztikai, stb. katonai szempontból fontos adatokat; az Evidenz-B. a külföldi seregek erejét, felszerelését s egyáltalában állapotát és hadi értékét tanulmányozza és tartja nyilván; az Eisenbahn B. vasuti és gőzhajózási ügyekkel foglalkozik; a Telegraphen B. főnöke háborúban a tábori távirószolgálatnak főnöke.

B. des longitudes. A francia nemzeti konvent 1795 jun. 24. kelt törvényével szervezte a B.-t, alája rendelvén a párisi nemezti csillagvizsgálót, a volt katonai iskolát s az összes a nemzet tulajdonában levő csillagászati műszereket. A B. állapította meg a meglevő és felállítandó obszervatóriumok számát, szerkesztette a több évvel előbb kinyomandó Conaissance des temps-ot, tökéletesítette a csillagászati és meteorologiai táblákat, egyik tagja pedig évenkint csillagászati kurzust tartott. Tagjai voltak: 2 matematikus, 4 csillagász, 2 tengerész, 1 geográfus és egy mekanikus; igazgatása alatt 4 adjunktus észlelt és számolt. 1854. Le Verriernek kineveztetésével a párisi csillagvizsgálót a B-től függetlenítették, úgy hogy ez csak a Connaissance des temps és az Annuaire du B. kiadására szorítkozott. 1868. Le Verrier visszalépésével ismét képviselve volt a párisi csillagvizsgáló igazgatótanácsában. 1874 márc. 15-iki törvénnyel - miután Le Verrier 1873. ismét kineveztetett volt a csillagvizsgáló igazgatójává - ujra szervezték az intézetet az asztronomia különböző ágainak fejlesztésére és azoknak a geográfiára, hajózásra és geofizikára való alkalmazása céljából, értvén t. i. ezen 1. asztronomiai műszerek és észlelési módok javítását; 2. a fizikai asztronomia, árapály és földmágnesség tanulmányozása tekintetében való instrukciók kiadását; 3. a Föld alakja, fizikája vagy a csillagászat érdekében szükségesnek itélt expediciók kezdeményezését és előkészítését; 4. az égi testek mekanikájának haladását és a Nap, Hold és a bolygók tábláinak tökélyesbítését; 5. utazók, csillagászok, geográfusok és tengerészek által az intézettel közölt és tőle jóváhagyott fontos munkálatok közzétételét. A kormányzatnak véleményt mond a meg levő vagy uj obszervatóriumok és tudományos expediciók ügyében; ilyeneknek tanáccsal szolgál, műszereiket ott megvizsgálja. Kiadja a Conaissance des temps-ot; az Annuaire-t és Annaleseket. 13 tagja van és pedig 3 akadémikus, 5 csillagász, 3 a tengerészeti, 1 a hadügyminisztérium kebeléből és 1 geográfus; 2 adjunktus és 1 mekanikus a szükséges munkaerőkkel áll rendelkezésére. A Connaissance des temps-ot és az Annuairet a B. egyik tajának közvetetlen vezetése alatt álló bureau de calcul szerkeszti. A B. hetenkint szerdán tart nyilvános ülést. Évi költségvetése körülbelül 150.000 frankra rug.

Bureaucratie

l. Bürokrácia.

Bureja

az orosz-szibériai Amur tartományban az Amur vizének mellékfolyója, a Bureja hegységben fakad s Szkobolcinánál ömlik az Amurba. Hossza 771 km., melyből 287 km. hajózható.

Buren

Márton, az Egyesült-Államok 8-ik elnöke, szül. Kinderhookban (New-York állam) 1782 dec. 5., megh. 1862 jul. 24. Hollandi származásu szülők gyermeke volt. 1803. ügyvéd lett, 1809. pedig Hudsonban telepedett le, ahol a demokrata párt élére állott. Mint a new-yorki törvényhozó gyülés tagja (1812) nagy erélyt fejtett ki az Anglia ellen viselt háboruban. Az ő érdeme első sorban, hogy New-York állam maga 12.000 emberből álló hadsereget állított talpra. 1821. és 1827. a washingtoni kongresszus tagjának választották. 1829. New-York kormányzója lett, 1830. államtitkár, 1832. a köztársaság alelnöke és 1837. elnöke. Életét megirta Dorsheimer az American statesmen c. művében (Boston 1885); utóbb Shephard (Boston 1888); majd Bancroft (New-York 1889).


Kezdőlap

˙