Csíki hegycsoport

a Kárpátok erdélyi keleti határláncolatának egyik csoportja; Csík vmegyében az Olt forrásvidékétől DK-i irányban egészen a már Háromszék vármegyében levő ojtozi szorosig terjed el; É-on a Gyergyó-Szt.-Miklós és Békás község közti nyereg választja el a gyergyói hegységtől (l. o.); főgerince egyfelől a Maros és Olt, másfelől az Aranyos, Beszterce és Tatros, tehát a Szeret közt képezi a vízválasztót s főbb csúcsai a Lóhavas (1611 m.), Copfronka (1600 m.), az Egyeskő, a Fekete- vagy Nagy-Hagymás (1793 m., az egész csoport legmagasabb csúcsa), Vithavas (1593 m.), majd a Tekerőhegy hágón (1030 m.) túl a Szellőhegy (1409 m.), a Kászonhavas (1392 m.), a Répát (1200 m.) és a Nagy Sándor (1640 m.). Ezen jól kifejlődött főgerinc Ny. felé hirtelen ereszkedik le a Felcsík és Alcsík lapályára s különösen az Olt forrásai körül meredek, kopasz sziklafalakat és szaggatott tetőket mutat. K. felé tetemes hegyágak csatlakoznak a főgerinchez, melyek Moldvába is átcsapnak. Ezen mély völgyektől szelt mellékágakban a Hosszúhavas (1555 m.), Tarhavas (1662 m.), Bothavas (1314 m.) a jelentékenyebb emelkedések. Nyugat felé csak a Siposkő (1571 m.) és Feketerez (1545 m.) tömege torlódik a főgerinc elé s ezekből a Maros és az Olt veszi eredetét; a hegység Ny. felé tartó vizei mind ebbe sietnek, K. felé a Békás, a Tatros, a Csobányos s az Uz patak a főbb vízerek. Nevezetes C.-ban a 979 m. magasságban fekvő Gyilkostó, mely 1837. földcsuszamlás alkalmával keletkezett. A C.-ban a Kristályos palákon és gneiszon kivül a mészkő lép fel nagy kiterjedésben s ez alkotja a legmagasabb és legszebb hegyeket; ezek közül a Gyilkostó mögötti Egyeskő válik ki szép gula alakjával. A C. belsejében kevés község van; a közlekedés a hegységen át több irányban folyik. Legélénkebb a Csík-Szeredáról a Tatros völgyébe s a Gyimesi szorosba vezető országúton; járható utak szelik még Csík-Szent-Mártonból az uzi szorosba, Csík-Kozmásról Kézdi-Vásárhelyre.

Csíki hegek, Pest-Pilis-Solt-Kiskun vmegye pilisi alsó járásában, Budaörs és Budakeszi közt elterülő hegek; l. Budai hegység, III. köt. 764 l.

Csíki nyelvjárás

l. Székely nyelvjárások.

Csikiszlar

erőd az atreknél (l. o.).

Csikitó-indusok

l. Chiquito.

Csík-Jenőfalva

kisközség Csík vármegye felcsíki járásában, (1891) 1790 magyar lakossal.

Csíkkirály

l. Csíkdáma.

Csík-Kozmás

kis község Csík vmegye kászonalcsíki járásában, (1891) 1329 magyar lakossal.

Csiklandás

a tapintásérzésekhez soroztatni szokott az az érzés, mely a bőr és a nyálkahártya, nevezetesen az ajkak és orrnyílás s az arcbőr, valamint a lábtalp-, a kéztenyér- és hónaljbőr, a keményszájpad- és torok nyálkahártyának gyöngéd érintésére előáll. Az érzést nevetés, rángások s görcsök kisérik, melyek a tapintásérzési benyomás által kiválasztott reflex tüneményekként jelentkeznek. Az idegrendszer fokozódott ingerlékenysége a C. iránt alkalmasabbá teszi az egyéneket. A C. a bőr vagy nyálkahártya egyszeri érintésére nem szokott beállani, hanem csak akkor, ha a tárgyat, mellyel a bőrt érintjük, ezen továbbvezetjük, miáltal a bőr más-más pontjával érintkezik s ebben van a C. erejének az oka is. A tapasztalat arról győz meg, hogy testünk minden pontjának érintése a többiektől eltérő érzést támaszt. Ha az egyik újjunk hegyétől kiindulva azon, s előrehaladólag az egész kézen valamely azt érintő testet, p. plajbász végét végigvezetünk s az ez alatt nyert érzésekre ügyelünk, könnyü felismerni azt, hogy a támasztott érzések egymástól különböznek. Hogy testünk felületén az érzésből a helyre reáismerünk, melyet érintettünk, ez is csak onnan van, mert az egyes helyek érintése által támasztott érzés különböző. Ha már most az érintő test gyorsan mozog s az érzés e miatt hirtelen váltakozik minőségében, ez okozza a C. kellemetlen érzését. Hasonló kellemetlen érzéssel jár az, ha egymáshoz közel álló, különböző hangok gyors váltakozásban, csaknem egyszerre ütik meg hálószervünket, vagy ilyen a csillogás azon kellemetlen érzése, mely előáll, midőn különböző szinü papirszelvényekre tekintünk, mialatt szemünk előtt gyorsan elhaladnak.

Csík-Lázárfalva

kisközség Csík vármegye kászon-alcsíki járásában, (1891) 804 magyar lakossal; savanyuviz forrása van.

Csikló

(lat. clitoris), a női nemi szerveinek egyik része; olyan mint a hímvessző a férfiban. A medencecsont (ülőcsont) ülőcsonti részén ered jobb és bal szárral, a vége a szeméremhasadékban a bőr alatt fekszik. A végén egy gombaalaku duzzanattal szűnik meg (csiklómakk) s ezt félholdalakú bőrredő veszi körül (fityma). A C. belsejét barlangos érszövet tölti meg, ezt kivül rostos fehér tok veszi körül. Hossza körülbelül 2 cm., vastagsága 3-5 milliméter; duzzadt állapotban ezen méretek 3-5-szörösre gyarapodnak. Déli népeknél, mint némely afrikai népnél petyhüdt állapotban is nagy; legnagyobb pl. Abissziniában. Minthogy a C. olyan, mint a himvessző, fajtalan nők duzzadt állapotban hímvessző módjára használhatják. A görögök az ilyen nőket tribasez-nek, a rómaiak fridricesnek, az ilyen nemi közösülést nők között amor lesbicusnak nevezték.


Kezdőlap

˙