Gálszécs

kisközség Zemplén vmegye G-i járásában, (1891) 3053 tót, német és magyar lak., a járási szolgabirói hivatal s járásbiróság székhelye, van kastélya, takarék- és hitelpénztára, tanonciskolája, vasuti állomása, posta- és táviróhivatala, postatakarékpénztára.

Gálszécsi

István, reformátor és iró. Tanult Bécsben 1524., Krakóban 1526., mely egyetemen 1528 szept. 16. nyert borostyánkoszorus tudományi rangfokozatot; 1529. kassai tanító, tanítványai közt volt Batizi András is. A Perényi védelme alatti reformátorok, Siklósi és Sztárai hatására az uj hitre tért; 1532. ment Vittenbergába, hol Farkas Andrással hű barátságot kötött. Hazajövén, gálszécsi iskolamester lett. Fő pártfogója fogságba jutása után (1542) déli Magyarországba vonult s Gyulán viselt tanítói és prédikátori tisztet. Róla tanítványa, Batizi 1550. mint holtról emlékezik. Művei: Énekes könyv, Krakó 1536. Ajánló levele Perényi Péterhez, Abauj és Temesvár főispánjához, mecenásához, kelt Gálszécsen 1536 ápril 4. Ez a legrégibb magyar énekes és kótás könyv, csak 4 levélnyi töredéke maradt fenn Ágoston József birtokában. A keresztényi tudományról való rövid könyvecske (Krakó 1538). E káté egyetlen példánya a nagy-enyedi ref. könyvtárban megvolt s az 1849-iki veszedelemben pusztult el.

Galt

város Ontario kanadai tartományban, 40 km.-nyire Hamiltontól, a Grand-river partján, amely gépgyárakat hajt, (1889) 7304, nagyobbára skót lak., vasöntőkkel, haltenyésztéssel.

Galt

János, angol humorista, szül. Irvineban (Ayrshire) 1776 május 2., megh. greenockban 1839 ápr. 11. Eleinte kereskedő volt, 1809-11-ig Olaszországban és Törökországban, majd Gibraltárban járt s azután mint a kanadai társulat ügynöke Amerikába ment. Művei: Life and administration of Cardinal Wolsey (1812); Life and studies of Benj. West (1820); Life of Byron (1831); Autobiography (1833, 2 köt.); Poems (1833); irt 4 szomorujátékot, történelmi-romantikus elbeszéléseket is, de leginkább a humorisztikus novellákban tünt ki. Ilyenek: Annals of the parish (1821); Ayrshire legatees (1820); Lawrie Todd (1829); The prevost, stb. Műveinek gyüjteménye: Works 1868. (London, 4 köt.) jelent meg.

Galton

(ejtsd: galtn) Francis, angol utazó és iró, szül. Birminghamban 1822. A hires Darwin Erazmus unokája. Orvosi tanulmányai befejeztével 1846. utazásokat kezdett tenni s először Észak-Afrikába ment; 1850. a Bálna-öböltől kiindulva egész Dél-Afrika belsejébe hatolt s erre vonatkozólag irta: Narrative of an explorer in tropical South Africa (1853, 1890) c. művét, melyet a londoni földrajzi társaság aranyéremmel tüntetett ki. Egyéb művei: Hereditary genius, its laws and consequences (1869, főműve); English men of science, their nature and nurture (1874); Art of travel, or shifts and contrivancos in wild ceuntries (5. kiad. 1872); Inquiry into human faculty and its development (1883) stb.

Galuppi

Boldizsár, olasz zeneszerző, szül. a Velence melletti kis Burano szigeten (ezért Buranello néven is említik) 1706 okt. 6., megh. Velencében 1784 január 3. Lotti képezte ki; Dorinda c. dalműve (Marcello Benedek szövegével) 1729. alapította meg hirnevét, mely oly messze terjedt, hogy 1762. a Szent Márk-bazilika karnagyává nevezték ki s csakhamar 3 évi szabadságot kellett kérnie, hogy ezalatt Szt. Pétervárott mint dusan javadalmazott karnagy magas szinvonalra emelje a zenei irodalmat. 74 operát irt, főleg a vig műfajban remekelt; Il mondo della lune, Il cavaliere delle piume és Il mondo alla rovescia c. dalműveit utolérhetetleneknek tartották. Miséi, motettói stb. közül néhányat ujabban is kiadtak.

Galusatető

a Hargita hegység legmagasabb csúcsa (1798 m.), Csik-Mádéfalvától Ny-ra, Csik- és Udvarhely vmegyék határán; gyönyörü kilátást nyujt.

Galvánáram

az első- és másodrendü vezetők érintkezése alkalmával működő elektromótoros erő folytán keletkező elektromos áram G.-nak neveztetik. L. Galvanizmus.

Galvánbatéria

l. Galvántelep.

Galvánelem

Az első- és másodrendü vezetőknek minden oly kombinációja, mely alkalmas arra, hogy zárt körben hosszabb ideig tartó elektromos áramot adjon. Több G.-nek összakapcsolása által galván-telepet nyerünk. A galván-lánc elnevezést majd a G.-re, majd a galván-telepre alkalmazzák.

[ÁBRA] 1. ábra. Volta-féle oszlop.

A legrégibb G., mely a galván-telep eredeti alakjának, a Volta-féle oszlopnak (1. ábra) alkotó része, egy köralaku cink- és egy rézlemezből állott, mely közé kénsavval savított vizbe mártott posztódarabot helyeztek. Az ilyen elemekből összeállított oszlop és annak praktikusabb kezelhetősége céljából eszközölt módosításai, melyek lényegileg abban állottak, hogy a nevezett két fém savas vizzel töltött poharakba állíttatott, kezdetben erős, de gyorsan apadó áramot ad, mely bizonyos alacsony fokon hosszabb időre megállapodik, de végre teljesen megszünik. Ezen apadásnak oka a polarizáció az elemben magában, azaz az elemet alkotó anyagoknak az elektromos áram tartama alatt végbemenő kémiai változása, melynél fogva a sav felbomlik s a negativ elektródon - a rezen - hidrogén kiválik, mely ezen elektródnak felszinét ugy megváltoztatja, hogy az az eredeti árammal ellenirányu - tehát azt gyengítő - áramot indít. Ehhez járul még, hogy a pozitiv elektród - a cink - a savban kémiailag oldódik és az oldatból az áram hatása folytán a negativ elektródra cink is lerakódik, mi az áramnak teljes megszünését okozza.

[ÁBRA] 2. ábra. Daniell-elem.

A galván-áram állandóvá válik, ha sikerül a polarizációt az elemben megakadályozni. Ez az u. n. állandó hatásu vagy röviden állandó elemekben különböző módon és mértékben éretett el. A Daniell-féle elemben (2. ábra) az elektródok ugyanazok, mint a Volta-félében, de minegyik külön folyadékban áll, a cink higított kénsavban, a réz szaturált kénsavas-rézoldatban. A két folyadékot likacsos agyagedény választja el egymástól, miáltal azok keveredése késleltetik, de miután a likacsos agyagedénybe mindkét oldalról beszivároghatnak, abban érintkeznek és ugy az elektromosság átáramlása nincsen megakadályozva. Az áram tartama alatt a pozitiv elektród (a cink) a kénsavban kémiailag oldódik, de ezen oldás szükséges, hogy az elektromosság, áramlása folytonosan végbe mehessen, a negativ elektródon (a rezen) hidrogén helyett a kénsavas rézoldatból réz válik ki és igy a polarizáció és ezáltal a gyengítő ellenáram elmarad. Ha tehát a cinklemez elég erős és ha arról gondoskodva van, hogy a kénsavas rézoldat mindig szaturálva legyen, akkor az áram sokáig állandó marad. A Grove és a Bunsen-féle állandó elemekben szintén kétféle folyadékot használnak, melyeket egymástól likacsos agyagedénnyel választanak el. Mindkettőben a pozitiv elektród cink, az azt körülvevő folyadék higított kénsav. A negativ elektród a Grove-féle elemben platina, a Bunsen-félében szén, mindakettő koncentrált salétromsavban. Mindakét elemben a depolarizáció salétromsavval történik, mely a negativ elektródon kiváló hidrogént vizzé oxidálja. Az ezen vegyi folyamat alatt a salétromsavból fejlődő kellemetlen alsalétromsav-gőzök ezen különben erős hatásu elemeknek hátrányát képezik. Hasonlóképen kétféle folyadékot használnak a Meidinger-féle elemben. A pozitiv eletród cink keserüsó oldatban, a negativ elektród réz-, rézgálic- (kénsavas réz-) oldatban. A réz az edény alján van, a kénsavas rézoldat nagyobb fajsulyu mint a keserüsó-oldat, minélfogva a két folyadék likacsos válaszfal nélkül is egymástól elválasztva marad. A rézgálicoldat, ugy mint a Daniell-féle elemben, depolarizálóan hat, s hogy az oldat mindig telítve maradjon a Meidinger-féle elem egyik alakjában, az u. n. ballon-elemben (3. ábra) szájával a rézgálicoldatba leérő palack van alkalmazva, mely rézgálic-jegeceket tartalmaz, melyek az elhasznált anyag pótlására szolgálnak. Igen előnyösen és gyakran használják, különösen ha nem folytonosan zárt áram szükséges, a Leclanché-féle elemet. Ebben a pozitiv elektród cink a negativ barnakővel (pyrolusit) körülvett szén. Csak egy folyadék van, telített klórammonium- (szalamia-só) oldat.

[ÁBRA] 3. ábra. Ballon-elem.

A felsorolt elemek mindegyikében a cinket amalgamálva használják. Ennek célja az, hogy a cink oldása csak az elektromos folyamattal járó - tehát elkerülhetetlenül szükséges mértékben, nem pedig még direkt kémiai behatás folytán - p. nyitott áramnál is - történjék. Az u. n. száraz elemekben, melyeknek mintájául a Zamboni-féle oszlop volna tekinthető, a másodrendü vezető vagy vezetők többé-kevésbbé szilárd alakban alkalmaztatnak, hogy könnyebben szállíthatók legyenek. Ilyen a Skriwanoff-féle száraz elem, mely szénből, efölött egy 10 r. ammoniumhiganyklorid, 3 r. konyhasó, 1/4 r. ezüstklorid-zinkloridból álló pasztából, efölött aszbeszt v. itatós papir, végre egy cinklemezből áll. A legtöbb nedves elem különben száraz elemmé alakítható át, ha benne a folyadékot aszbeszt v. celluloze által felsziva az elsőrendü vezetők közé iktatjuk.

A figyelem ujabban megint az először Grove által szerkesztett gáz-elemek felé irányul. Grove gázeleme állott két platin-lemezből, melyek egyike hidrogénnel, másika oxigénnel töltött csőben állott és melyek alsó végeikkel egy higított kénsavat tartalmazó közös edénybe értek. Rayleigh gázelemében platin-elektródok azáltal válnak elektrom-indítóvá, hogy az egyik levegővel, a másik hidrogénárammal érintkezik. A Woodhouse és Rawson-féle gázelem ellenben a klórgáz által nem amalgamált cinkre gyakorolt hatásán alapszik. A negativ elektród ezen elemben retortaszén, a pozitiv cink, mind a kettő tiszta vizben áll, egymástól likacsos agyagedény által elválasztva. A klórgáz egy tartóból a légmentesen elzárt elemek egyikéből a másikba a telepen végigáramlik. A képződő cinkkloridot egy csövön át elvezetik. Az elem erős hatásu és igen állandó.


Kezdőlap

˙