Kovamészkő

kovasavval átjárt mészkő, rendesen világos szinü. Néha a kovaerek annyira átjárják a mészkövet, hogy ennek elpusztulása után a kovaerek mint igen finoman recés szerkezetü, a habkőhöz hasonló laza tömeg maradnak hátra.

Kovamoszatok

(növ., Bacillaria aceae, Diatomaceae, oszlókafélék), az algákhoz tartozó magán vagy csoportosulva élő számos növényke. Sejtjök egy v. több; protoplazmagomolyában barna (diatomin), sőt zöld festék van, de keményítő nincs benne; átsajátító működésük első látható eredménye a zsíros olaj. Sejtjök falát a kovasav oly sűrün járja át, hogy elpusztulhatatlan marad s ennélfogva a föld kérgének fölépítéséhez is hozzájárul (p. a tokaji kártyakő). A kova azonban nem egyenletesen járja át a sejtfalat, hanem két lapos teknőben, melyek mindegyike a szélén olyképen peremes, hogy a fedőteknő pereme a fenékteknőét iskátulafödél módjára fogja körül. A teknő lapjának felszine nem sima, hanem bordásan, recésen v. szemölcsösen vastagodik. Az élő sejt rendesen nem növekszik. Szaporodása feleződéssel következik be. Az eddig ismeretes 1500 faját az együtt- vagy különélés, a teknő alakja és minősége, végre a festőplazma gomolyainak száma szerint csoportosítják. Édes és sós vizben néha annyira elszaporodnak, hogy tőle a viz szines lesz. A teknők összehalmozódásából képződött földet vagy port tripolaföld, simítópor, csiszoló pala néven köszörülésre, csiszolásra, simításra használják (p. Szurdok-Püspöki tripolája a Mátrában). V. ö. Filarszky, A K.-ról, Term.-tud. Közl., Pótfüzet 1892. L. még Bekérgezés.

Kovanövény

l. Kovaföldi növény.

Kovapala

tömött, rendesen fekete v. szürke, ritkábban vörös- vagy barnapalás quarc, agyaggal, mészkővel, vasoxiddal, szénnel van keverve. Egyik legismertebb változata a lidiai kő v. lidit, mely egészen fekete és az ékszerész rajta végzi az aranypróbát, amiért is próbakő a neve.

Kovarc

kisközség Nyitra vmegye nagy-tapolcsányi j.-ban, (1891) 972 tót lakossal, postahivatallal és postatakarékpénztárral. Régi kastélyát 1640. Adamko zsiványvezér kirabolta.

Kovarc

l. Quarc.

Kovaréz

l. Krizokolla.

Kovariáns

l. Invariáns.

Kovarra

a Niger (l. o.) alsó folyása.

Kovás

(Coasiu), kisközség Szatmár vármegye nagysomkúti j.-ban, (1891) 1110 oláh lakossal.


Kezdőlap

˙