Marasztaló

eset, a magyar nyelvtanban azelőtt a ben-ragos névszói forma neve (latin műszóval inessivus).

Marat

(ejtsd: mará) János Pál, francia forradalmár és demagog, szül. Boudryben (Neuchâtelnél) 1744 máj. 24., megöletett 1792 jul. 13. Miután Párisban jogot és orvosi tudományokat hallgatott. Angliában és Skóciában utazgatott és egy ideig (1774) mint nyelvmester Edinburgban lakott. Ott adta ki első forradalmi szellemü munkáját is: The chains of sclavery (1774, franciául Páris 1792). Ezt követte a De l'homme, ou des principes et des lois de l'intluence de l'âme sur le corps et du corps sur l'âme c. filozofiai mű (Amsterdam 1775, 3 köt.), melynek következtében Voltairerel polemiába keveredett. Azután számos paradox állításokkal telt természettudományi munkákat irt; ilyen a Découvertes sur le feu, l'électricité et la lumiere (1779); Recherches physiques sur le feu (1780); Découvertes sur la lumiere (1792); Recherches physiques sur l'électricité (1782) stb., melyekben különösen Newton ellen kelt ki. (Németre Weigel fordított néhányat, Lipcse 1782-1784.) Azután visszatért Párisba és Artois herceg lovászainak orvosa lett. A forradalom kitörése után véresszáju demagognak csapott fel és izgató beszédeivel lázításra birta a tömeget. Ő maga kerülte a veszedelmet, de cikkeivel a népet egyre felkelésre izgatta. Előbb a Publiciste parisien, azután az Ami du puple, végül a Journal de la République hasábjai szolgáltak gyanusításainak és izgatásainak közegül. Midőn a községi tanács durva fenyegetései miatt perbe fogta, a cordeliersklub pincéjében rejtőzött és csak a király szökési kisérlete után tért vissza a nyilvánosságra. Azután a girondisták ellen izgatott, szeptember havában pedig százával gyilkoltatta meg «a gyanusakat». Erre a konventbe választották, de még ez a testület is utálattal fordult el a testileg és lelkileg egyaránt rút szájhőstől és nem engedte őt szóhoz jutni, kit a tömeg ellenben bálványozott. A király halálára szavazott és azt indítványozta, hogy a konvent tagjainak a felét adják át a hóhérnak. Emiatt újból perbe fogták, de a birák felmentették, a sansculottok pedig vállaikon vitték vissza a konventbe. Jun. 2. ő rendezte a népfölkelést, mely a girondiak elfogatására vezetett. Később több ezer gyanus ellen tett feljelentést és Custine és Biron tábornokokat is bevádolta mint állítólagos árulókat. A jólét-bizottság vezérférfiai végre megsokalták M. garázdálkodását és Robespierre már-már elfogatását tervezte, midőn Corday Sarolta (l. o.) a zsarnokot saját házában, a fürdőkádban, tőrrel megölte. A tömeg vértanut látott a nyomorultban és a cordeliers-klub kertjébe kisérte tetemét nyugalomra; Dávidtól festett képét a Louvreban, később a konvent termében függesztették fel, szeretőjének pedig nyugdíjt utalványoztak. 1793 nov. 4. a konvent M. tetemét a Pantheonba vitette át, ahonnan azonban 1795 febr.-ban kihányták és ugyanekkor arcképét is eltávolították a konvent terméből.

Maratás

v. étetés. A vas- és acéltárgyak felszinét igen gyakran savvalkimart díszítményekkel ékesítik. E célból a roszdától és zsiradéktól megtisztogatott tárgy felszinét könnyen karcolható és vaválló réteggel vonják be. erre a célra leginkább viasz-, aszfalt- és gyántanemü anyagokat használnak az alábbi táblázatban megadott arány szerint keverve.

[ÁBRA]

Ebbe a rétegbe karcolt rajzot 4-8 rész vizzel hígított salétromsavval maratják ki; mély rajzokhoz 1 rész vizet és 1 rész salétromsavat használnak. Vannak speciális maró folyadékok is, igy a Kick-féle, melyet 1 súlyrész klórantimonból, 6 sr. sósavból és 6 sr. vizből készítenek. Midőn a rajzot a sav már eléggé kimarta, a lemezt vizben leöblögetik és a fedőanyagot terpentinolajjal letisztogatják. A M. újabban a cinkklisék készítésében játszik fontos szerepet. V. ö. Schuberth H., Das Aetzen der Metalle (Bécs 1888). (L. még Acélmetszet, Cinkográfia, Hidegtű, Rézmetszet.) - M., maratószerek, orvostani szempontból, l. Etetőszerek.

Maratha

l. Maharattok.

Marathi

l. Maharatti.

Marathon

az attikai négy város szövetséghez (tetrapolis) tartozó város, mely szövetségnek tagjai rajta kivül Trikorythos, Pinoe és Probalinthos voltak. M. Attika keleti partvidékén keskeny völgyben feküdt, mely alkalmassá tette arra, hogy itt csekély haderővel lehessen megállítani egy nagyobb sereget, amint hogy Miltiades (l. o.) által Kr. e. 490 szept. 12. a persa háborukban meg is történt. V. ö. Staisz. A marathoni sír (görög nyelven, Athén 1893).

Marathon

county Wisconsin É-amerikai államban, 4160 km2 területtel, 17120 lak., Vausan székhellyel.

Marathonisi

város, l. Githion.

Marathus

ókori neve Amrit (l. o.) feniciai városnak.

Marató

(németül Hund), hajóskifejezés, az a szálfa, melyet a zátonyoldalban felakadt hajóról a sebesebb vizfolyás oldalán, a hajóval bizonyos szög alatt a vizbe vetnek s kötéllel kifeszítenek ugy, hogy az a vizet a hajó alá vezesse s ezáltal a zátonyt elmossa vagy marja.


Kezdőlap

˙