Melanter

Blackmore (l. o.) angol iró álneve.

Melanthaceae

(növ.), l. Kikiricsfélék.

Melanthon

l. Melanchton.

Melanuria

(gör.), a vizeletnek elváltozása, mely rendesen a melanosarcomát vagy melanotikus rákot szokta kisérni. A vizelet levegőn állva, bizonyos idő mulva v. tömény salétromsav hozzáadására azonnal barnás-fekete szint ölt, de e mellett meg nem zavarodik, hanem átlátszóságát megtartja. E vegyi reakciót a vizeletben tartalmazott melanogén adja, mely első esetben a lég élenye által lassan, utóbbi esetben a salétromsav által gyorsan melaninná oxidálódik.

Melas

Henrik, ügyvéd és erdélyi szász költő, szül. 1829., megh. Segesvárt 1894 nov. 23. 1885. közzé tette műfordításait a francia és magyar irodalomból, 1891. pedig Petőfi Sándor összes költeményei fordítását (Nagy-Szeben). A szász nyelvjárásban irt költeményeit a Volksfreund c. folyóiratban tette közzé.

Melas

Mihály Frigyes Benedek báró, osztrák tábornok, szül. Rádosban (Radeln, Segesvárnál) 1729 máj. 12., megh. Elbe-Teinitzben 1806 máj. 31. 1746. hadi szolgálatba lépett s mint Daun szárnysegéde részt vett a 7 éves háboruban; 1793-96. Belgiumban és a Rajna mentén harcolt a franciák ellen, 1797. pedig Felső-Olaszországban, hol egy ideig (Beaulieu elmenetele után) mint fővezér is működött. 1799. Szuvorovval egyesült és része volt a Cassano és Novi mellett közösen kivivott diadalokban. Nov. 4. pedig Genolónál egymagában győzte le Championnet tábornokot és elfoglalta Cuneót. 1800-ban a Rivierán nyomult be Franciaországba Nizzáig, de Bonaparte konzul e közben M. háta mögött átnyomult a Szt. Bernát-szoroson az Alpokon és M. visszavonulási útját Ausztria felé elvágta. M. Marengónál keresztül akarta törni a franciák vonalát és már-már magáénak mondhatta a diadalt, midőn egyrészt a csatatérről való korai eltávozása, másrészt Dessaix francia segédhadának megérkezése következtében a csata Bonaparte diadalával ért véget. E váratlan fordulat következtében M. teljesen elveszté lélekjelenlétét és önbizalmát és az alessandriai szerződést kötötte meg Bonaparte-tal, melynek értelmében Lombardiát kiüríté és csapataival a Mincio mögé vonult vissza. Erre az udvar visszahivta. Utóbb Csehországba küldték mint főparancsnokot, de két év mulva nyugalomba vonult.

Melastomaceae

(növ.), kétszikü, mintegy 1800 fajt egyesítő családja a mirtuszviráguak rendjének, különösen Braziliának forró vidékein. Többnyire fák vagy cserjék, ritkán füvek. Levelök átellenes, örökzöld, ágatlan, háromerü. Virágjok csillagszerü perigin vagy epigin, 4 v. 5 tagu. Himjöknek a tövén csőralaku függeléke van, a porfejtő a csúcsán likaccsal nyilik. A termő külső, 3-10 rekeszü, sokmagu, bocsó v. tok lesz belőle. A geologia harmadkorából a Melastomites Ung. ismeretes. V. ö. Humboldt és Bonpland, Monographie des Melastomacées (Páris 1816-23); Tirana, Les Melastomacées (London 1871).

Melász

l. Szesz. - M.-hamu, l. Hamuzsír.

Melaszma

(gör.), általában véve szétszórt fekete foltok a bőrön, feltételezve az élettani festeny felfokozott lerakódása által; latin neve: paunus melaneus vagy nigrities cutis. Ha a felhám korpaszerü lehámlásával társul, akkor pityriasis nigra.

Melbourne

(ejtsd: mellbörn), Victoria ausztráliai gyarmat fővárosa, katolikus érsek és anglikán püspök székhelye, a Port Philipp belső végében, a Jarra-Jarra torkolatánál, több vasúti vonal végében, a D. sz. 37° 49´ 53´´ és a K. h. 144° 58´ 42´´ alatt, mint city (1891) 73 361, külvárosaival együtt (Brighton, Brunswick, Collingwood, Fitzroy, Flemington és Kensington, Hawthorn, Northcote, North-M., Port-M., Prahran, Richmond, St. Kilda és South-M.) 383 830 lak., igen élénk iparral, különösen cipő-, kocsi-, butor-, húskonzerv-, szappan-, sör-, szivargyártással, posztó-, vászonszövéssel, ékszerkészítéssel. Kereskedelme is igen élénk; csaknem egész Victoria (l. o.) forgalma itt pontosul össze. Az egyenes utcákból álló, szabályos négyszögekre osztott városnak legélénkebb forgalmi vonalai: a Victoria-, Bourke-, Lonsdale- és Collins-street. A középületek, amelyek nagyobbára dombokon épültek, gyakran igen impozánsak; közülök a kiválóbbak: a parlamenti épület, amelynek belsejét nagy költséggel díszítették föl; a minisztériumok palotái (Government Offices); a kupolás igazságügyi palota (Law Courts); a nyilvános könyvtári épület, amelyben 115 000 köteten kivül a képtár és az iparmuzeum is el van helyezve; az egyetem; a nemzeti muzeum, amely a természetrajzi gyüjteményt foglalja magában; a városháza; a pénzverő; a kormányzói palota; a kiállítási épület; a szt. Patrickról elnevezett kat. és a szt. Pál anglikán templom. A Collins-street É-i részét Burke és Wills csinos emlékszobrai diszítik. A nyilvános parkok és kertek közt a legkiválóbbak: a Fitzroy-, Trésor-, Flagstaff-, Cariton-Garden, a Royal- és Yarra-park. Az egyetemen kivül, amely női tanulók előtt is nyitva áll, van 3 college-e, több alsóbb foku iskolája, különböző tudományos egyesülete, öt nagy és több kisebb szinháza. Állandó járatokat indítanak ide a Peninsular and Oriental Steam Navigation Company, a Messageries maritimes, a Norddeutscher Lloyd stb. M. San-Francisco után földünk legifjabb nagy városa. 1831. jöttek ide Tasmaniából az első gyarmatosok. 1835. vetették meg a város alapját, amelyet kezdetben Dutigalanak, későbben Williamstownnak és végül lord M.-ről M.-nek neveztek el. Nagyobb lendületet a victoriai aranymezők fölfedezése alkalmából vett. 1841. még csak 4440, 1850. 23 000, 1871. pedig már 206 780 lak. volt.


Kezdőlap

˙