Szabad védjegyek

oly védjegyek, melyek senkinek kizárólagos használati jogát nem alkotják, melyeket azért áruinak megjelölésére bárki szabadon használhat. L. Védjegyek.

Szabajkálszkaja oblasztj

l. Transzbajkalia.

Szabály

az emberi cselekvés normativuma, mely e cselekvénynek valamely elérendő cél szempontjából aló módját állapítja meg. A Sz. tűri a kivételt, a törvény nem A cselekvések különböző fajtái szerint vannak erkölcsiművészeti Sz.-ok, élet-Sz.-ok stb. A grammatika Sz. is ide tartozik; a helyes nyelvhasználat módját fejezi ki.

Sz. szigoruan előirt módja a művészi alkotásnak. Vannak általános és sajátos műfaji Sz.-ok. A klasszicizmus mindenre Sz.-t teremtett és ezáltal feszessé tette a költészetet. A túlságos Sz.-ok által a formák merevekké lettek és miután sem minden fűfajhoz, sem minden tárgyhoz nem illettek, a klasszikus irányt végre meg is ölték. Ilyen Sz.-ok voltak az alexandrinus vagy jambus és bizonyos antitézisek és metaforák folytonos alkalmazása, a három egység (l. Dráma). A modern irodalom, valamint a plasztika és festészet is, a merev stíl-Sz.-okat egyáltalában elvetik. A próza nagyobb rangra emeltetett a modern költészetben, valamitn a festészetben a régi clair obscur helyett a plein air és az impresszionális modor kapott lábra. De ha nincs is a mai művészetben annyi merev és szorító Sz., helyükbe léptek a praxis fogásai, melyek pszichologiai törvényeken alapulnak. Ilyenek az előkészítés, incszcenirozás Sz.-ai. Ennek az egész modern irói és művészi praxisnak Sz.-ai nincsenek még elméletileg feldolgozva.

Szabályos

Valamely sokszöget akkor mondunk Sz.-nak, ha oldalai egyenlők egymással és szögei szintén egyenlők. Valamely szögletet (testszögletet) akkor mondunk Sz.-nak, ha élszögei egyenlők egymással és lapszögei szintén egyenlők egymással. Valamely poliédert (l. o.) akkor mondunk Sz.-nak, ha oldallapjai kongruens Sz. sokszögek és szögletei kongruens Szögletek. Sz. számsorozat, l. Határérték.

Szabályos hozadék

(erd.), az a fatömeg, amelyet a szabályos állapotu erdő évenkint adni képes. Ezt először annyi holdra szokás kiszáímtani, ahány évet a szabályos vágásforduló számlál. Ha ezt a fatömeget elosztjuk a holdak számával (illetve a vágásforduló éveinek számával), akkor megkapjuk a szabályos fakészletet egy holdra átlagosan. Ebből aztán ki lehet száímtani a Sz.-ot bármekkora területre, egyszerü szorzás által.

Szabályos kristályrendszer

mindazon kristályalakok összesége, amelyekben kilenc szimmetriasík van, három egymásra merőleges fő szimmetriasíkkal, és amelyekben ennek megfelelőleg három egyenlő nagyságu, egymást derékszögben metsző tengelyt vehetünk fel. A név a kristályok szabályosságát jelzi, tényleg ezek a legszabályosabb kristályok. Egyéb nevei: tesszerál, izometrikus, egyforma tengelyü, oktaérdikus, szferoédrikus rendszer. A három tengely közül bármely tengely vehető főtengelynek. A kristályokat ugy tartjuk, hogy a főtengelynek állóhelyzetbe jut, az egyik melléktengely bal-jobb, a másik mellső-hátsó irányba. Az egyes tengelyek egyenlők lévén, a-val jelezhetők, ugy hogy a Sz. tengelyviszonya a:a:a. A Sz.-be mindössze tizenhárom alak tartozik, melyek közül hét teljes és hat feles alak van. A teljes alakok: az oktaéder, a hexaéder, a rombdodekaéder, a triakisz-oktaéder, a deltoid-ikoszitetraéder, a tetrakisz-hexaéder s a tetrakonta-oktaéder v. hexakisz-oktaéder. A feles alakokat lásd Felesalak.

Szabályosodás

(növ.), l. Peloria.

Szabályos oldat

l. Normális oldat.

Szabályos só

l. Sók.

Szabályos számsorozat

l. Határérték.


Kezdőlap

˙