Szélen átfordulás

(ném. gegen den Wind wenden, stagen; ol. virare in avanti; ang. to tack; to stay), egy hajót, mely egyik oldalról fogta a szelet és élben vitorlázott, a vitorlák és kormány segélyével ugy fordítani, hogy a szelet a másik oldalról kapja és más iránnyal ugyan, de ismét élbe vitorlázzon, a fordulatot pedig a hajó elejével a szél irányán átmenve végezze. A hajónak ellenkező ugyanoly célból eszközölt fordulatát, vagyis midőn a hajó előrésze a szél irányától fokozatosan távozva fordul addig, míg a szelet a másik oldaláról nem kapja, a szél előtt való fordulásnak nevezik. Az első esetben a hajó által tényleg megtett fordulat 130-145°, az utóbbi esetben 230-245°.

Szelence

(növ.), l. Gyöngyvirág és Orgonafa.

Szelence-légsúlymérő

a. m. aneroid légsúlymérő (l. o.).

Szelencés

a hetedik Hegykerülethez (l. o.) tartozó házcsoport zala vármegye csáktornyai járásában. Stawenov Henriknek itt kőolajbányája van, mely évenként mintegy 500 q kőolajat termel.

Szelenga

1205 km. hosszu folyó Ázsiában. Két forráspatakból ered; ezek egyike a Changai-hegységben, a másik a Kosszogol-tóban ered, khinai területen egyesül az Orchonnal és mint nagy, hajózható folyó lép Transzbaikália orosz-szibériai területre; itt 329 km.-nyi hosszu út befutása után számos ágban a Baikal-tóba ömlik. Legnagyobb mellékvizei a Csikoj, Hilok, Dsida és Uda.

Szelenit

(ásv.), a. m. gipsz (l. o.).

Szelénólom

(ásv.), l. Clausthalit.

Szelénréz

berzelin, ritka ásvány, mely Svédországban a Smalandhoz tartozó Skrikerumban fordul elő. Kémiai jele Cu2Se. Lágy, kovácsolható, ezüstfényü, de könnyen megfeketedik.

Szélenyhe

l. Szélfék.

Szelep

l. Szellentyü.


Kezdőlap

˙