ÖSSZEFOGLALÁS

Részletesen bemutattuk a hazai munkásfolklór jelenségeit, tematikus csoportjait a vele szorosan összekapcsolódó agrárszocialista mozgalmak folklóranyagával együtt. Az időhatár, amelyben anyagaink létrejöttek, 100–120 év. E rövid idő alatt is gazdag munkásfolklór született.

Ezt az anyagot „ipari folklór”-nak nevezik a nyugati országok kutatói. Ez az anyag már nem tiszta folklórjelenség, hanem a folklór és a hivatásos művészet sajátos ötvözete. Maróthy János (1980: 288) írja, hogy az elmúlt két évtizedben az ipari folklór magától értetődő dologként nyert polgárjogot a nemzetközi népzenekutatásban.

Az egyes műfajok és tematikus csoportok bemutatásánál a szükséges elemzéseket, történeti és nemzetközi kapcsolatokat, variánsokat jeleztem. Az 1919-es dalanyaggal {5-772.} kapcsolatban hivatkozom Maróthy János értékelésére, amelyből kitetszik, hogy „…a 19-es dalrepertoár ugyan zavaros folyó, amelyben együtt van a régi és új, a hagyományos népdal és az aszfaltnóta, a népies műdal, sláger, polgári induló, himnusz világa és a munkásmozgalom nehéz küzdelmekben született új kifejezésmódja; együtt hiteles művészet és a slágerszerzők oppurtunus portékája. A mai kutatás azt bizonyítja, hogy az eleven forradalmi mozgalom ebből a zavaros folyóból végül is a legértékesebbet, a leginkább előrevivőt szűrte ki” (Maróthy–Szatmári 1973: 280).

Elmondhatjuk azt is, mint leszűrhető törvényszerűséget, hogy a nagy társadalmi megmozdulások, háborúk, forradalmak időszakában a munkás dalköltészet mindig megújult, és a forradalmi tömegek a kor harci dalaival indultak a küzdelemre. I. és II. világháború, antifasiszta és partizánmozgalmak – s még a koncentrációs táborokban is keletkezett forradalmi dal.

A magyar népköltészet kutatásában új színt jelentettek az ipari munkásság dalai. A magyar munkásdal átmeneti formának tekinthető a paraszti népdal és a műköltészet között. A munkásdalok a maguk idejében fontos szerepet töltöttek be: elősegítették a munkásság eszmei tudatosodását, osztályharcát, s összekötötték a nemzetközi munkásmozgalommal.