A MAGYAR ELEKTRONIKUS KÖNYVTÁRÉRT
   EGYESÜLET HONLAPJA


Az év folyamán az Egyesület az alábbi projekteket, pályázatokat zárta le sikeresen:

Vakok és gyengénlátók számára navigációs felület a MEK-ben 2002-2004 (IHM-ITP-2/E)
A "Képzőművészet Magyarországon" honlap bővítése 2002-2004 (IHM-ITP-2/B-351)
Az erdélyi magyar kultúra digitalizálási programja 2002-2004 (IHM-ITP-2/C-81)
eleMEK projekt 2003-2004 (IHM-NIIF)
Fogyatékosok kiszolgálása projekt 2003-2004 (IHM-NIIF)
MEK IPv6 konnektivitás projekt 2003 (IHM-NIIF)


Az egyesületi élet eseményei időrendben

2004. 02.01.

A Magyar Elektronikus Könyvtár Egyesület és a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutató Intézet (KFKI RMKI) megállapodást írt alá. Ebben a KFKI RMKI vállalta a MEK Egyesület által az IHM ITP-2/B pályázatán elnyert szerver üzemeltetését, és azon a digitalizált magyar és külföldi képzőművészeti gyűjtemény internetes szolgáltatását
http://www.hung-art.hu/ és http://www.wga.hu/


2004.02.03.

Újabb virtuális kiállítás nyílt a MEK Kiállítótermében: A "Száz szép kép" című oldal a MEK Egyesület és a "Képzőművészet Magyarországon" c. gyűjtemény fejlesztői által 2003-ban elnyert IHM ITP-2/B pályázat támogatásával készül. Az összeállítás szöveggyűjteményt kínál a művészettörténetet tanítók és tanulók számára, háttérinformációkat nyújt egy-egy mű jobb megértéséhez, és egyben felhívja a figyelmet a klasszikus magyar képzőművészet legismertebb vagy éppen méltatlanul elfeledett alkotásaira.


2004. 02. 25.

Elkészült a záró beszámoló a Képzőművészet Magyarországon (http://www.hung-art.hu/) honlapnak a MEK Egyesület IHM-ITP-2/B-351 pályázata keretében elvégzett fejlesztéséről.
http://mek.oszk.hu/egyesulet/palyazatok/keptar/beszamolo.htm


2004. 02. 28.

Elkészült a záró beszámoló a MEK Egyesület "Vakok és gyengénlátók számára kialakított navigációs felület és letöltési formátumok a Magyar Elektronikus Könyvtárban" című (http://vmek.oszk.hu) IHM-ITP 2/E pályázatáról
http://mek.oszk.hu/egyesulet/palyazatok/vakbarat/beszamolo/beszamolo.htm


2004. 03. 04.

Átadták és sajtótájékoztatón mutatták be a VilágHalló rendszert, (http://www.vilaghallo.hu/) melynek segítségével az elektronikus könyveket online is felolvastathatják maguknak a vak, illetve gyengénlátó felhasználóink. A MEK "vakbarát" változatának honlapján (http://vmek.oszk.hu) megtalálható a jelenleg meghallgatható dokumentumok teljes listája. A fejlesztést "A magyarnyelvű beszédszintézis alkalmazásának szabványai, online szövegfelolvasás" IHM K+F ITEM 2002, valamint a "Vakok és gyengénlátók számára kialakított navigációs felület és letöltési formátumok a Magyar Elektronikus Könyvtárban" IHM-ITP-2/E című pályázatok keretében valósítottuk meg.


2004. 03. 25.

Március 24-én a Magyar Tudományos Akadémia székházában, az IHM és KFKI Csoport közös sajtótájékoztatója keretében mutatták be a nagyközönségnek a MEK Egyesület IHM-ITP-2/B pályázatának eredményeit, az alábbi címmel: "A magyar képzőművészeti alkotások teljes körű digitális tárlatának megnyitása". A sajtótájékoztatót tartotta: Dr. Csepeli György, az IHM politikai államtitkára és Szlankó János, a KFKI Csoport elnöke. Ennek lényeges eleme a "Képzőművészet Magyarországon" online galéria felújítása, kibővítése. Krén Emil régóta ismert és népszerű képtára továbbra is a KFKI RMKI kezelésében, de a MEK Egyesület szerverén, új néven, megújult külsővel és megduplázódott állománnyal, több mint 5.100 képpel várja látogatóit. A pályázat keretében készült el a már említett "Száz szép kép" festményekből összeállított szöveggyűjtemények listája, valamint készülőben van egy Madách virtuális kiállítás is, amelynek munkaváltozata már megtekinthető a pályázat honlapjáról.


2004. 03. 31.

Elkészült a záró beszámoló a MEK Egyesület "Az erdélyi magyar kultúra digitalizálási programja - előkészítő fázis" című, IHM-ITP2/C-81 pályázat keretében végzett fejlesztésekről. az Partnerünk a pályázatban az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság. A tőlük kapott elektronikus kiadványok folyamatosan kerülnek fel a MEK-be.
EMT - MEK Erdélyi Kapcsolattartó Központ: http://www.emt.ro/mek
http://mek.oszk.hu/egyesulet/palyazatok/erdely/ihm-itp2cbeszamolo.htm


2004. 04. 11.

Megkezdődött a MEK 2.0 tükrözése az NIIF egyik szerverén a http://mek2.niif.hu címen. Az új másolat egyben az első hazai tartalomszolgáltatás a kiépítés alatt levő új, nagysebességű IPv6 hálózaton, melyen a MEK a http://mekipv6.niif.hu címen "látszik". A Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program 1995 óta ad helyet az Elektronikus Könyvtár gyűjteményének, az NIIF támogatásával épült fel annak idején a MEK első szolgáltatása.

Ugyancsak elérhetők IPv6 fölött a Képtár szolgáltatásai is. Ezzel teljesültek az IHM-NIIF Program "MEK IPv6 konnektivitás" projektének célkitűzései.


2004. 05. 31.

Elindult a VMEK 2.0 változata az NIIF program támogatásával a "Fogyatékosok kiszolgálása" projekt keretében. Az akadálymentesített, szövegalapú felület vakok, gyengénlátók, mozgáskoordinációs zavarokkal rendelkező fogyatékos felhasználóink számára is könnyebben használhatóvá lett. A gyengénlátók számára a honlapon 36 féle szín-, betűméret- és fonttípus beállításra van lehetőség. A projekt eredményeként három ajánlás is elkészült akadálymentes honlapok tervezéséhez. (http://vmek.oszk.hu)


2004.05.

A MEK állománya az elsők közt vált visszakereshetővé a Nemzeti Digitális Adattár (NDA) központi adatbázisában. (http://www.nda.hu)


2004. 06. 17.

Az Egyesület közgyűlést tartott. A közgyűlés jegyzőkönyve megtalálható:
http://mek.oszk.hu/egyesulet/jkv2004jun.htm


2004. 06. 24.

Elkészült az "eleMEK" NIIF projekt keretében az eleMEK rendszer a Magyar Elektronikus Könyvtár 2.0-ás verziójának (http://mek.oszk.hu) fejlesztése során összegyűjtött tapasztalatok alapján. Az eleMEK egy általános, rugalmasan konfigurálható, moduláris felépítésű, és mindenféle (egyedi dokumentumokból álló) digitális archívumhoz használható szoftver-gyűjtemény. Az eleMEK úttörő és útmutató jellegű alkalmazás lehet a mind fontosabbá váló digitális archívumok terén, nemcsak Magyarországon, hanem a határontúli magyarlakta területeken is.
http://elemek.oszk.hu/


2004.09.14.

Az NDA Café programja keretében "A könyvtári és gyűjteményi elektronikus feldolgozás eszközei" rendezvényen Drótos László és Perlaki Attila előadást tartott "Moduláris könyvtári rendszer elektronikus dokumentumgyűjtemények kezeléséhez: az eleMEK projekt" címmel.


2004. 10. 27.

A MEK Egyesület pályázata keretében létesített digitalizáló műhely megnyitása az Erdélyi Magyar Tudományos Műszaki Társaság kolozsvári székházában. A rendezvényen részt vettek a MEK munkatársai is.


2004. november 10-11.

Az Országos Széchényi Könyvtár, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, a Magyar Elektronikus Könyvtár Egyesület és a Neumann János Digitális Könyvtár és Multimédia Központ Kht "Digitalizálás lépésről-lépésre" címmel a digitalizálás gyakorlati kérdéseiről műhelykonferenciát rendezett az OSZK-ban, a MinervaPlus projekt keretében.
Honlap:
http://mek.oszk.hu/minerva/html/digkonf200411


2004. november 26.

Az Országos Széchényi Könyvtár MEK osztálya és a MEK Egyesület találkozót rendezett a Magyar Elektronikus Könyvtár 10. születésnapjának megünneplésére.


2004. 12. 22.

Elindult a MEK harmadik határontúli tükrözése: Erdély és Szlovákia után ezúttal a Vajdaságban. A szervert az NIIF bocsátotta rendelkezésre, az üzemeltető a zentai Thurzó Lajos Közművelődési Központ. A szolgáltatás ekkor a http://mek.tlkk.org címen működött, címe 2010-ben: http://mek.vmmi.org

E-posta: info@mek.oszk.hu • Telefon: (36)-1-224-3741 • Fax: 1-202-0804
Postacím: Magyar Elektronikus Könyvtárért Egyesület, Országos Széchényi Könyvtár, 1827 Budapest, Budavári Palota F. épület