{204.} DEMÉNDI I. LÁSZLÓ.
1378–1382.

BENEDEK ORVOS S A DEMÉNDIEK. – KÖZÉPKORI ORVOSOK MINT PAPOK. – DEMÉNDI LÁSZLÓ ORVOSI S EGYHÁZI PÁLYÁJA. – VÁRADI PÜSPÖKSÉGE KORÁN VÉGET ÉR.

A középkori emberek jólétének egyik nem utolsó tényezője abban állt, hogy a fiu rendesen atyjának vagy a testvér testvérének nyomdokaiba lépett, annak müvészete vagy üzletével átvette összeköttetéseit is, és igy a már kész pályán annál biztosabban haladhatott boldogulása felé.

Róbert-Károly midőn Szent-István trónját elfoglalá, behozá magával kedves házi orvosát, kit történeti emlékeink egyszerüen csak az olasz Benedeknek neveznek. Ennek testvérei vagy épen fiai: Bertalan és Miklós szintén orvosok lőnek, amaz Pozsonyban, ez pedig Budán, s megalapiták a sok századon át virágzott Deméndi családot, igy nevezvén el magukat a hontmegyei Deménd faluról, melyet hü szolgálataik dijjában I. Lajos királytól nyertenek.*FEKETE L: Gyógytan a régi magyaroknál. Századok. 1874. 490. ll.

E családnak volt sarjadéka László váradi püspök, akinek szintén orvosi tudománya egyengette az utat későbbi magas emelkedéséhez. Szülei ismeretlenek, de egy 1370-iki oklevél emliti Miklós, Lőrincz és Benedek testvéreit, kik itt mind a négyen Demjéni-eknek iratnak,*„de Demyen.” Budai orsz. levéltár kincst. osztály: D. L. 5818. egy másik 1474-iki oklevél ellenben már Deméndi-t ir, s kétségkivül ez a helyesebb, Deménd levén neve az emlitett {205.} hontmegyei falunak is.*Budai orsz. levéltár kincst. osztály: N. R. 274. 4. – Ugyanitt emlittetnek atyafiai: Miklós „de Demend,” ennek fiai: Péter és László, és ennek fia: János. – Ezekből látható mennyire tévedt LENDVAY M; Liber dignitariorum eccl. I. 199. l. midőn László püspök családi nevét „de Zuha” [Szuhai?]-nak irja. Hasonlóképen tévedt KERESZTURY J: Descript. Epp. et Capit. Varad I. 66. l. midőn László püspököt a főuri Vay nemzetség tagjává teszi, tévutra vezettetve e nemzetség 1799-iki bárói adománylevele által, mely azt mondja, hogy a Vay-ak egyik őse, László a mohácsi vész előtt püspök volt. Igaz, Vay László a jelzett időben püspök volt, de nem váradi, hanem nikodemiai felszentelt püspök s Hipolit egri püspök [1498–1520.] helynöke. Lásd: Kanonokok: Vay Imre. 1507. év. László hiven családja hagyományaihoz, szintén az orvosi pályára lépett, s tudománya, de még inkább atyáinak az uralkodó ház előtt ismeretes hüsége s érdemei megnyiták számára Nagy-Lajos udvarát, hol a királynak orvosa lőn. Itt királya kiérdemelt bizalmával megtalálta a kulcsot fényes jövőjéhez is.

A középkorban, a nagyobb, sőt még a kisebb egyházi rendek nélkül is lehetett nyerni főpapi javadalmat, bár mindig azon kötelezettséggel, hogy az illető legfeljebb három év alatt felszentelteti magát. Ily kitüntetésben befolyásos családok tagjai, vagy azon férfiak részesültek leggyakrabban, kik közvetlenül a királyi udvar szolgálatában álltanak, s ezek közt az orvosok, kik tudományos s az emberiségre oly jótékony foglalkozásuk által különben is közel álltak az egyházi rendhez. Igy nyert egyebek közt Eugubioi András, királyi orvos előbb egy tekintélyes plebániát, a sáros-patakit, majd 1345-ben váradi kanonokságot.

Deméndi László is, s talán anélkül, hogy az egyházi rendnek tagja lett volna, amint ennek csakugyan semmi nyoma, – királyi ura kegyelméből 1368-ban a nyitrai püspökséget, nyerte el,*PRAY GY: Hierarchia Hung. I. 368. l. s hozzá még a trencsénmegyei Pravotha falut, melybe őt s testvéreit a király parancsára az emlitett 1370. évben be is iktaták.

Nyitráról négy év mulva 1372-ben Veszprém püspöki székére ment át,*Episcopatus Nitriensis Memoria. 276. l. talán nem is egyébért, mint hogy az e székkel összekötött királynéi korlátnokságot viselhesse. Hogy az anyakirályné, Erzsébet, mennyire bizott László püspöknek nemcsak hüségében, {206.} hanem okosságában is, mutatja azon tette, hogy később utolsó rendeléseinek egyik végrehajtójává is László püspököt jelölte ki.*FEJÉR GY: Codex dipl: IX. 5. 405. és 251. 259. ll.

Sokáig Veszprém sem csatolhatta magához, 1378. január 26-án már Várad püspöki székén látjuk feltünni, megtartva ily magas állásban is királyi orvosi hivatalát.*FEJÉR GY: Codex dipl: IX. 5. 405. és 251. 259. ll. De Várad ismét csak azon püspökeinek egyikét látta benne, kiket alig hogy megnyert, máris el veszte.

Püspöksége valóban nyereségnek mutatkozék a megyére nézve. Mingyárt kormányának elejét azzal kezdé, hogy amint veszprémi püspök korában megszerezte püspökségének Bicskét,*RÓKA J: Vitae Vesprimiensium Praesulum. 209. l. hasonlóképen igyekezett megszerezni váradi egyházának a szabolcsmegyei Kis-Ajakot.*Zichy-okmánytár: IV. 109. l. Szerencsésebb volt a barsmegyei Ujfaluval, melyet 1381-ben sikerült megnyernie a királytól nevezett testvérei számára.*NAGY I; Magyarország családai. III. 275-6. ll. További sorsa bizonytalan. 1382. február 10-én még a püspökök sorában olvassuk nevét,*FEJÉR GY: Codex dipl. IX. 5. 561. és 566. l. de ugyanazon év márczius 23-án Várad püspöki széke már üres.*FEJÉR GY: Codex dipl. IX. 5. 561. és 566. l. Egyik legtekintélyesebb történetirónk emliti, de forrása megjelölése nélkül, hogy László Deméndy fia 1419-ben kalocsai prépost, vicarius és Zsigmond király orvosa vala, mely utóbbi minőségben már I. Lajos királynak is szolgált.*„Erat hoc anno Ladislaus filius Deméndy, Praepositus et Vicarius Colocensis, Physicus Sigismundi Regis, quod munus etiam sub Ludovico I. gesserat.” PRAY GY: Hierarchia Hung. II. 76. 1. a. jegyz. Hogy püspökök egyházmegyéjök kormányát a szerényebb prépostsággal felcserélték, az többször megtörtént és igy nincs benne lehetetlenség, hogy az emlitett kalocsai prépost s Deméndi László, a volt váradi püspök egy személy; de adatok elégtelensége miatt még meg nem határozható.